Hamilelikte 1. Hafta


Kadın Doğum uzmanları gebelik tarihinizi son adet tarihinizin başlandıcına göre hesaplarlar. Yani adetinizin ilk 7 gübü hamileliğin ilk haftadır ve buna göre hamilelik toplamda 40 hafta yani 280 gün olarak hesaplanır. Toplumda bu en çok karıştırılan kısımdır. Adet döneminiz içinde vücudunuz kendisini bebeğe hazır hale getirir ve döllenmeyi bekler.
  
Hamilelikten önce doktor kontrolü şart...
Hamilelik bir hastalık değildir. Yaşamın normal bir döngüsüdür ancak hamileliklerin yaklaşık %5-10’unda anne bebek sağlığını tehdit eden bir durum oluşabilmektedir. Bu nedenle hamileliğe karar verdiğiniz dönemde bir kadın doğum doktoruna başvurmalısınız. Doktorunuz, sağlık durumunuzu inceleyecek, sizi muayene edecek, çeşitli tahliller isteyecek ve bu şekilde sağlıklı bir hamileliğe hazırlanmanız için gerekli olan herşey tamamlanmış olacaktır. Sağlıklı bir gebelik asla göz ardı edilebilecek bir konu değildir çünkü hamilelik ve/veya lohusalıkta yaşanan sağlık sorunları yaşamın geri kalanını fizyolojik ve psikolojik açıdan önemli derecede etkilemektedir. Ayrıca hamilelik öncesinde vitamin-folik asit desteği ile bebekte çıkabilecek sakatlıklara karşı önlem alacaktır.
Hamilelik öncesi bu kontrolün amacı sizin daha önce geçirmiş olduğunuz veya şu anda sahip olduğunuz hastalıkların tanınmasıdır. Farkedilmeyen ve bebeğin sağlığını tehdit edebilecek hastalıklara tanı koyulabilmesi (örneğin şeker hastalığı, yüksek tansiyon veya tiroid bezi hastalıkları gibi) ve gerekli önlemlerin alınması ile olası sorunlara karşı korunmak amaçlanır.
Folik asit nedir?
Folik asit vücudumuzda bulunan folat adlı vitaminin sentetik adıdır.
Anneler için en önemli vitaminlerden biri folik asittir Folat vücudun kan hücreleri gibi hızlı çoğalan hücrelerde bölünmede kritik basamaklarda kullanılır. Hamile olmayan kişilerdeki folik asıt eksikliğinde kansızlık, iştahsızlık, kilo kaybı, baş ağrısı, çarpıntı, unutkanlık, davranış bozukluklarına yol açar, tabi hamilelerde durum biraz daha farklıdır. Hamilelerde en hızlı çoğalan hücreler bebeğin organlarını oluşturacak hücrelerdir ve onların da folik aside ihtiyaçları vardır. O nedenle eksikliğinde başta bebeğin en hızlı çoğalan hücreleri olan sinir sisteminde olmak üzere birçok organda sakatlıklara yol açabilmektedir. En sık yol açtığı durumlar: spina bifida (insanda omurgayı oluşturan kemiklerin omurgada bir boşluk veya açıklık oluşturacak şekilde gelişmelerini tamamlayamaması durumu) ve anensefalidir (kafatası kemiklerinin oluşması ama beynin oluşamaması.) Folik asit alınmazsa bu hastalıklar mutlaka oluşacak değildir. Ama hamilelik öncesi 3 ay önceden başlayıp hamilelik belirlendikten sonra 3 ay daha folik asit kullanımı ile bu hastalıkların riski % 70 oranında azalır. Özellikle daha önceki hamileliklerde spina bifidalı veya anensefalili bebek doğurma hikayesi olanlarda folik asit kullanımı bu hastalıkların tekrarını önemli oranda azaltır.
Hamilelik, Ultrason

Hamilelik öncesi aşılar
Hamilelik öncesi hekime ilk başvurunuzda yapılacak tahliller içinde Kızamıkçık ve Hepatit B’ye karşı bağışıklık durumunu saptayacak testler de vardır. Eğer daha önce Kızamıkçık geçirilmemiş ise Kızamıkçık aşısı yapılması gerekir. Çünkü Kızamıkçık mikrobuna karşı bağışıklık yoksa ve gebeliğin erken döneminde Kızamıkçık geçirilirse bebeği kaybetmeye sebep olacak ciddi sakatlıklar ortaya çıkabilir. öte taraftandan eğer Kızamıkçık aşısı yaptırılırsa 3 ay süre ile gebe kalınmaması gerektiği unutmamak gerekir. Çünkü Kızamıkçık aşısı canlı virüs içeren bir aşıdır. Yapıldıktan itibaren 3 ay boyunca anne adayının vücudunda Kızamıkçık mikrobu dolaşımına devam eder.
Kadının hepatit-B aşısı olduktan sonra gebelikten korunmasına gerek yoktur. Eğer vücudu bu aşıya karşı direnç göstermiyorsa zaman geçirmeden hamile kalmasında problem yoktur
Son Tetanoz aşısı üstünden 5 yıldan uzun zaman geçmişse Tetanoz aşı yaptırılması önerilir. Tetanoz aşısı sonrası da gebelikten korunmaya gerek yoktur. Hemen hamile kalınabilir.
Salgın döneminde hamileliğin ikinci ve üçüncü 3 aylık dönemi- 14- 40 (2. ve 3. trimester). haftalar arasında bulunan hamileler aşılanmalıdır. 
 Grip aşısı da canlı virüs içermeyen bir aşıdır. Bebeğe ve anneye bir zararı yoktur. Ama yine 1. Trimesterde (hamileliğin ilk 3 aylık dönemi – 1-13. Haftalar arası) yapılması önerilmez. Yumurta alerjisi olanlara da grip aşısı yapılması önerilmemektedir.

Bayan Doktoru'nun tavsiyesi:
Annelik gibi kutsal bir ünvana sahip olmak üzeresiniz. sizi bu süreçte duyduğunuz ve yaşadığınız hiçbir olumsuzluk tüketmemeli. Unutmayın her şeyin başı sağlıktır ve sağlıklı kalmanın başı moraldir. yolunuz açık olsun :)

0 yorum :

Yorum Gönder