Ergen Annelerine 10 Özel Tavsiye

Ergen Annelerine 10 Özel Tavsiye

O daha dün elinden tutup yürüttüğünüz minik yavrunuz artık büyüdü ve gençliğe ilk adımını attıysa telaşlanmayın. Bu zorlu dönemi yöntemini bilirseniz kolay atlatmak mümkün.


  1. Ergen evladınıza yüz göz olmadan arkadaşça yaklaşın. Bu sizden hiçbir şey saklamamasını sağlayacak ve onun o masum benliğini tehlikelere karşı daha rahat korumanızı sağlayacaktır.
  2. Sözünüzü tutmadığında ona sözlü ya da fiziki şiddette bulunmayın. Bu onun hem sizden uzaklaşmasına hem de inatlaşmasına sebep olur. Bunun yerine ona kırgınlığınızı belli edin.
  3. Arkadaşlarını iyi tanıyın. Çünkü bu dönemde sizden çok onları örnek alacaklardır.
  4. Sizden izin istediğinde net çizgilerle "Hayır!" demeyin. Bu onu yalancılığa itebilir. Bunun yerine aktiviteleri beraber ya da sizin evinizde yapmasını isteyin.
  5. Öğüt verin. Ancak "annem yine başladı." dedirtmeyin. Bu onu duyarsızlaştırır. Gerektiğince az ve öz olsun.
  6. Zamane tehlikelere karşı çok dikkatli olun. Onun sosyal paylaşım hesabı ve ve sizin yoksa ben anlamam diyip geçmeyin. Öğrenin. Unutmayın internet karanlık sokaklarla dolu.
  7. Evladınız çok enerjikse onun bu enerjisini yönlendirin (futbol basketbol vs...)
  8. Dersleriyle birebir ilgilenin. Onlar kopuş yaşadığında hemen müdahale etmeniz gerekebilir.
  9. İlgi alanlarını keşfedin. Onlar henüz tazecik bir zihne sahip. İlgi alanlarında uzmanlaşmaları onları psikolojik olarak rahatlatıp başarma duygusunu hissederek kendine güvenlerini arttıracak ve karakterleri daha sağlam oturacaktır.
  10. Onlara sorumluluk yükleyin. Sorun çözmeyi öğrenmeliler. Siz onların yanında yokken bocalamamalılar.
 

 

0 yorum :

Yorum Gönder