Ev Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler


Evimizin güzel olmasını hepimiz isteriz. ancak bazen bilmeden yanlış mobilya seçimi yaparak hayal ettiğimiz evin tersine sahip oluruz.

 Bunun için evimizi tanımak çok önemli.
Örneğin evimiz küçükse açık renk mobilyalar ve spor tarz ve çok yer kaplamayan eşyalar tercih etmeliyiz.
Mobilya alırken ölçüsüne dikkat etmek ilk iş olacaktır.
Gittiğimiz mağazadaki eşyanın küçük görünümüne aldanmamalıyız çünkü gittiimiz yer örnein 5000 metrekareyse eviniz ortalama 130 metrekaredir. o yüzden bu göz yanılmasına kanmayın
Hem odanızı hem de mobilyanızı iyi ölçüp biçmelisiniz.
 Mobilya Alırken
Ev Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler


 1. Ne istediğimizi bilmeliyiz. yoksa o işin içinden asla çıkamayız ve bunaltıcı bir hal alır. Karasızlık ruhumuzu yorar.
 2. Avangard (klasik mobilya) seçtiysek tül ve perdelerimizi daha sade ve sakin tonlarda seçmeliyiz. çünkü dierlerini de o oranda seçersek göz yorucu olur. çünkü zaten avangard mobilya yeterince abartılı bir görünüme sahiptir
 3. Daha sade bir mobilya almak istiyorsanız da country tarzı seçmelisiniz. Sadeliği ve şıklığı bir arada yakalayabilirsiniz.
 4. Eşyalarınızın fazla alan kaplamayıp kalabalık durmamasına çok dikkat etmelisiniz.
 5. Mutfakta özellikle parlaklık isteyenler lake ve akrilik lake seçmelisiniz. İşte benim mobilyam en iyisi olsun paraya kıyarım diyorsanız akrilik lake tercih etmelisiniz. Akrilik lakede renk tercihi yaparken koyu renkler tercih etmemeliyiz. 
 6. Mutfakta geniş ve büyük kulplar tercih etmelisiniz. Çünkü geniş kulplar parmak izi ve lekelenmeyi engelliyor. Alt bölümü derin ve geniş çekmeceli tercih etmelisiniz. Boyunuza göre mobilyanızı seçmenizde fayda var. Temizliği kolay olan Akrilik lake nemli mikrifiber bezle temizliği çok kısa bir zamanda bitiriyorsunuz.
 7. Ancak mobilyacınızdan özellikle akrilik lake isteyiniz. Eğer bütçeniz uygunsa üzerine bir kat daha pasta cila isteyiniz.
 8. Akrilik lake olup olmadığını mobilyanızın karşısına geçip kendinizi aynaya bakıyorcasına görmenizden anlayabilirsiniz.
 9. Pvc kaplama tercih ederseniz ürün yıprandığı zaman mutfağınızı tamamen yeniden yaptırmanız gerekir. Ancak akrilik lakede kapaklar yıprandığında sadece kapaklar sökülür ve istediğiniz renge boyanır tekrar yerine getirilip takılır. Biraz pahalı olmasına rağmen ömür boyu kullanabileceğiniz bir türdür
 Perdeler:


 1. Mobilyalarımızı gösterişli avangard tarzı seçtiysek tüllerimiz sade, fonlarımızda mobilyalarımızın renginde desensiz tek fon kanat olarak seçneliyiz.
 2. Country tarzı seçtiysek mobilyalarımızda fazla çiçek detayı yoksa yine tüllerimizi sade kanatlarımızı hareketli ve desenli seçebiliriz.
 3. Stor perde de çocuk odalarında kullanımırahat oluyor. Tabi mutkafta da kullanımı gayet hoş ve rahat.
 Yatak Odası


 1. Özellikle yatak odamızı ruhumuzu yansıtmalı. Çiftlerin kişiliğine göre seçilmelidir. Bu en özel alan.
 2. Eğer asma tavan düşünüyorsanız gün doğumu veya tavan kalpli şekiller yaptırabilirsiniz. Hem romantik bir hava oluşturulabilir.
 Oturma Odası


 1. Oturma odasında gökyüzü veya bahar konsepti seçmeniz evinizin daha ferah ve güzel görünmesini sağlar. 
 2. Duvar kağıdı seçerken kalın kağıt ve ithal ürün olmasına dikkat etmelisiniz.
 3. Mobilyanız hareketliyse daha sade seçmelisiniz. Ama mobilyanız sadeyse 3 boyutlu duvar kağıtları veya desenli seçmelisiniz.
 4. Tv nizi koyacağımız duvara duvar kaıdını yaptırmadan önce tvyi montaj yapacağımız yüksekliği ayarlayıp elektrikçimize ona göre anahtar prizlerimizi yerlerini yaptırmalıyız. Böylelikle kablo görünümünü ortadan kaldırmış oluruz. 
 5. Avangard mobilyalarda taşlı ve klasik avize tercih etmeliyiz.
 6. Mobilyamız sadeyse eğer daha spor ve üflemeli camlardan tercih etmeliyiz Ayrıca üflemeli camların temizliği oldukça kolaydır.


Parke Seçimi


 1. Parke seçerken öncelikle parkenin özelliklerine dikkat etmeliyiz. 
 2. TSE belgeli ve garantili olması sağlıklı ve alerjik olmamasını belgelediği için önemlidir.
 3. Beyaz renk ve fildişini tercih etmeniz sizin için zor olacaktır. Çünkü tyere ufak bir toz bile düşse hemen gze çarpar. 
 4. Parkeler genellikle ev için olanlar 8 mm. ve 31. sınıf tercih edilir. Ama 8 mm. olup 32. sınıf parkeler günümüzde mevcut. bunu tercih etmeniz sizin faydanıza olacaktır.
 5. 32. sınıf 8 mm. ve tımberland yüzey (kaymayan) olmasını tercih etmelisiniz. 
 6. Parke döşenmeden hangi beyaz eşya ve elektronik aleti nerde konumlayacağımıza karar vermeliyiz. Çünkü sonradan geri dönüşümü olamayabilir.
Dipnot: Çamaşır makinesini banyoya koymak isteyenler çekinmeden yaptırabilirler. Banyoya buharı çekmesi için aspratör koymanız sizin faydanıza olacaktır. Kapı seçerken eğer alerjik çocuklara sahipsek daha düz ve sade kapılar seçmeliyiz. Cam balkonda da ısıcamlı tercih etmenizi öneririm. Artı bir oda olarak kullanabilirsiniz. Sıcaklığı gayet iyi durumda olur.

0 yorum :

Yorum Gönder