Hamilelikte 10. Hafta

Bebekte:

-Döllenmeden, 47- 48 gün sonra nihayetinde, beyin dalgaları üretilmeye başlar.

 - Kafa dik durumdadır ve iç kulakta denge sağlayan kısımlar gelişir.

 - Dudakların gelişimi tamamlanmış durumdadır.

 - Bu günlerde bebeğinizin göz rengini belirleyecek olan iris tabakası oluşur. Gözler henüz kapalıdır.

 - Cinsiyete göre, testis veya over olarak farklılaşır, kız bebeklerde klitoris, erkeklerde penis gelişmiştir -

 Kalp gelişimini büyük ölçüde tamamlamıştır. 

- Bu haftanın bitimine doğru ortaya çıkan en önemli değişikliklerden birisi de bebeğin böbreklerinin idrar üretmeye başlamasıdır. Bu idrar, bebeğiniz tarafından amniyos kesesi içine boşaltılır. Bebeğiniz çıkardığı bu sıvıyı yutar ve bu hafta çalışmaya başlayan bağırsaklar bu sıvıyı emer. Normalde idrar zehirli atık maddeler içerir ancak bebeğinizin böbrekleri bu haftalarda atık maddeleri vücuttan uzaklaştırma görevini daha üstlenmediklerinden bebeğinizin idrarı zararsız haldedir ve bakteri de içermez.

 - Plasenta zehirli maddeleri vücuttan uzaklaştırma görevi bulunan karaciğer ve böbreklerin rahim içi yaşamdaki görevlerini üstlenir.

 - Karaciğer de bu günlerde çalışmaya başlar ve kan üretimi görevini üstlenir. 

- Diz ve ayak belirginleşmiştir. Ayak parmakları ve tırnakları belirgin olur.

 - Kaslar güç kazanmaya başlar ve hemen hemen tüm eklemler ve kasların oluşumu tamamlandığı için bebek artık su kesesi içinde hareket etmeye başlar, yalnız bu hareketler sizin hissetmeniz için yeterli değildir.

 - Bu haftanın sonunda bebeğinizin organogenez denilen organ gelişimi dönemi tamamlanmıştır ve gebeliğin geri kalan kısmında bu organların olgunlaşması olacaktır

. - Bu hafta bebeğinizin boyu 5.5 cm. ve ağırlığı  6 gramdır.


Sizin Hissettikleriniz:Hamileliğin 10. haftasında anne adayının bulantı, kusma, iştahsızlık gibi can sıkıcı şikayetleri artık geçmeye başlar, bu nedenle anne adayı düzenli egzersiz ve yürüyüş vb. aktivitelerini yapabilir hale gelir. 

Bu konularda doktorunuzdan fikir almadan davranmamanızı öneririz. Bulantı ve kusmaların geçmesi anneyi tersine aşırı yemeye yöneltmemelidir çünkü bu ileriki aylarda aşırı kilo, şeker hastalığı ve iri bebek gibi kötü sonuçlara sebep olabilir. 
https://www.youtube.com/watch?v=27u3iumyZ0I

0 yorum :

Yorum Gönder