Hamilelikte 20. HaftaBebeğiniz:


- Bu hafta, doğumdan sonra 5 yaşına kadar devam edecek olan hızlı beyin olgunlaşması başlamıştır.

 - Bebeğin koku, tat, işitme, görme ve dokunma duyuları iyice aktif olmaya başlamıştır.

 - Kaş ve saç iyice belirginleşir. Fetus sıkça göz kırpar. Lanugo denilen tüyler tüm vücudunu kaplar fakat yoğun olarak yüz ve boyun çevresinde bulunur.

 - Kalp atımları hızlanır ve erkek bebekteki testisler karın boşluğundan torbalara doğru inmeye başlar.

 - Eğer bebeğiniz bir kız ise yumurtalıklarında tam 6 milyon yumurta hücresi bulunur. Daha sonraki yaşamda  yeni yumurta hücresi gelişmez. Mevcut olanların ise sayısı giderek azalır ve doğumda yaklaşık bir milyona iner

. - Bebeğin hareketleri de hızlanır ve de güçlenir.

 - Bu haftadan sonra gebeliğin sona ermesi düşük olarak değil erken doğum olarak adlandırılır. 

- Bebeğin tüm organlarının ve kalbinin değerlendirildiği malformasyon ultrasonografisi veya diğer bir isimle ikinci düzey ultrason için en ideal zaman 20. haftadır.Sizin Hissettikleriniz:


 Fazla kilo alan annelerde gebeliğe bağlı olarak şeker hastalığı çıkma riski yüksek olur ve buna bağlı bebekte aşırı kilo, zor doğum gibi zararlı etkiler meydana gelebilir. İlerleyen haftalarda şeker yükleme testi yapılacaktır.
 Bu aylarda saç boyatma gibi işlemler serbesttir. Araba veya otobüs yolculuğu yapmak henüz çok zorlaşmamış durumdadır.
 Çünkü karın aşırı büyümemiştir, bu nedenle uzak şehirlerde olan işlerinizi görmek için son fırsat bu aylardır. 
Doktorunuz tarafından özel bir risk belirtilmediği sürece  kara yoluyla veya uçakla yolculuk yapabilirsiniz  fakat 3-4 saatte bir mola vermek ve mola sırasında 5-10 dakika yürüyüş yapmanız önerilir.
Hamileliğin yirminci haftasında annenin rahmi tam göbek hizasına yükselir. Rahim yukarı çıktıkça rahim bağları gerilir ve bu da zaman zaman kasık ağrısı veya ani batma gibi ağrılara sebep olabilir. Bu hafta civarında ayrıntılı ultrason yapılarak bebekte anomali varlığı araştırılır  bunun dışında bu haftada yapılan özel bir test veya tahlil yoktur. Her muayenede annenin kilosu ölçülür ve ne kadar kilo aldığı önemlidir

https://www.youtube.com/watch?v=_TY5KwFX4TI

0 yorum :

Yorum Gönder