Hamilelikte 5. hafta

  Hamileliğinizin  başları ve ilk rahatsızlıkların (halsizlik, yorgunluk, gece uyuyamama, deride döküntü, mide ekşimesi vs..) kendini iyice hissettirmeye başladığı döneme girdiniz. yüzünüzdeki o soluk hal sizi korkutmasın. bedeniniz bu yeni canlıya kendini alıştıracak sisteme sahip. Bu sadece bir tanışma dönemi.

5. haftada: 


 Embriyo gelişimi de bir yandan hızla sürmektedir. Embriyoya ait endoderm, ektoderm ve mezoderm hücre tabakaları organ ve sistemleri oluşturmak üzere değişmeye ve gelişmeye devam ederler. Organ ve sistemlerin büyük oranda gelişimini tamamladığı 10. haftaya kadarki dönem bebeğin dış etkenlere ve zararlı toksik maddelere (örnegin: sigara, ilaçlar ve radyasyon) en duyarlı oldukları dönemdir. Bu sebeple özellikle bu dönemler içinde bu etkenlerden uzak durulması önerilir. Psikolojik durumunuz:
Gebe kaldığınızı buyuk ihtimalle bu hafta öğrendiniz ve heyecan dorukta. Tüm duyguları bir arada yaşamanız mümkün. Bir an önce karnınız şişsin ve bebeğinizin tekmeleri sayılsın istiyorsunuz. Acele etmeyin ve şuanın tadını çıkarın. Çünkü şuan tüm yaşadığınız duygular size ileride hatırlayıp duygulanacağınız anlar olarak geri dönecek.
https://www.youtube.com/watch?v=AUNxrJe1YDo

0 yorum :

Yorum Gönder