Adım Adım Ev temizliği

Adım Adım Ev temizliği

 Ev temizlemek bayanların hayatı boyunca her zaman yapmak durumunda kaldıkları rutin işlerden bir tanesidir. Öyle ki programlı ve düzenli bir şekilde yapılmazsa karmaşık ve bunaltıcı bir hal alabiliyor. Bu yüzden temizlik yaparken nereden başlayacağınızı nasıl yapacağınızı ve temizlik yaparken neleri kullanacağımızı çok iyi bilmemiz gerekir

Nereden Başlamalı?

Temizliğe öncelikle evin en çok kullandığınız alanını toparlamaktan başlayabilirsiniz. Tüm dağınıklıklar bittikten sonra süpürgeyi açıp tüm evi süpürmelisiniz. Böylelikle temizliğin ilk adımı bitmiş olacak. 

Sıra Oda Oda Temizliğe başlamakta

Temizleyeceğiniz yerin öncelikle yıkanacak tüm eşyalarını çamaşır makinenizin önüne götürün ve makinenizin kesinlikle boş kalmamasını sağlayın. Yerleri silmeden önce camları ve çerçeveleri silmelisiniz. Yoksa yerden dökülen tozlar yeri mahvedebilir. Camlar bittikten sonra halınızı ortadan kaldırın ve yerleri fayans aralarına dikkat ederek temizleyin. Unutmayın ki kirli fayans araları evinizi pis gösterir. Son olarak kapıları da silin. Silme işi bittikten sonra odanızın tozunu da alıp son kez kontrol ederek odanızdan çıkabilirsiniz. Ancak duvar da silecekseniz, size tavsiyemiz camları sildikten sonra duvarları aşağıdan yukarı doğru ovaller çizerek silmeniz. Böylelikle bir kere sildiğiniz bir yeri tekrar silmek durumunda kalmazsınız. Sildiğiniz yerleri mutlaka kurulayınız. 

Mutfak Temizliği

Mutfak temizliği diğer yerlerin temizliğinden farklıdır. Ayrıntılı yerler fazladır ve temziliği zordur. Çünkü yemek her pişirdiğimizde etraf bir nebze kirlenir ve yağ olur. Ancak neyi nasıl temzileyeceğimizi bilirsek bu zanettiğimiz kadar zor olmaz. Mutfak dolaplarının dışının temizliği çok önemlidir. Çünkü el izleriyle dolu bir mutfak dolabı, mutfak ne kadar temiz olursa olsun kirli bir görüntüye sebep olur.
 Bu yüzden öncelikle mutfaktaki tüm kirli bulaşıklar ortadan kaldırıltıktan sonra mutfak dolabı (eğer dolabın yüzeyine zarar vermiyorsa cifle) silinmelidir.
Mutfaktaki tüm beyaz eşyalar hiç bir iz ve yağ kalmayacak şekilde silinip kurulanmalıdır. 
Özellikle fırın yağçöz kullanılarak temizlenmelidir.

Son Olarak

Evin en sonki işi banyo ve tuvaleti temizlemek olmalı. Buralar çamaşır suyu ve cifle temizlendikten sonra havalandırılmalı. Şuna kesinlikle dikkat etmelisiniz ki temzilik yaparken ağzınızı, gözünüzü ve ellerinizi temizlik maddelerinin korumalısınız. Yoksa kalıcı hasarlara sebep olabilir.

Cam silerken mikrofiber bez kullanmanızı öneririz. Temizliği oldukça rahat. 

0 yorum :

Yorum Gönder