Çocuk Gelinden Başarının Sırları

Çocuk Gelinden Başarının Sırları


Henüz 14 yaşındayken evlilik yapmış Gülşah Hanımla sizler için röportaj yaparak başarı sırlarını öğrendik. Buyrun okuyalım

Gülşah Hanım okuryazar belgesi olan hiç bir okuldan diploması bulunmayan bir hanım ancak hiçbir zaman okumamanın ya da imkansızlıkların başarmaya engel olacağını düşünmemiş.

12 yaşında gittiği terzilik kursunda 6 ay boyunca terzilik öğrenmiş ve 14 yaşında görücü usulü bir evlilik yapmış. 15 yaşında ilk çocuğunu kucağına almış. Tabi o zamanlar bulundukları yörede şöyle bir düşünce hakimmiş "gelin dediğin evden çıkmaz" ve "gelinlikle girdin kefenle çıkacaksın"
Bu iki cümle etrafında dönmüş tüm hayatı.

Ancak o hiçbir şeyi boşvermemiş.
Öncelikle kayınvalidesiyle beraber oturdukları zamanlarda geceleri mum ışığında kanaviçe gibi el işleri yaparak para kazanmış ve evine ufak katkılar ve birikimler yapmış. Sonraları ev halkı ve akrabalara hediye etmek üzere elbiseler dikmiş. Tabi onun yaptığı bu iyilik kendisine müşteri olarak dönmüş ve çevreden gelen taleplerle evde terzilik işine başlamış tabi bu arada yıllar geçmiş Gülşah Hanım 20 yaşına gelmiş ve kayınvalidesinden ayrı bir eve çıkmışlar.

Gülşah Hanım şöyle der:
Ekmeğini kazanmak isteyene sadece dışarda ekmek yok isteyen evde de bunu rahatlıkla yapabilir.
Erken kalkarsanız hem gün uzun olur hem de paranız bereketli olur.
Sabır her zaman şart. Hiç bir şey bir anda olmaz emek gerek sabır gerek.

Gülşah hanım 18 yıl boyunca geçirdiği yoğun terzilik hayatında bir yandan birikim yapmış bir yandan da evin geçimine katkıda bulunmuş. 5 yıl sonunda bir arazi almış ve 2 yıl daha birikim yaparak bu araziye 2 odalı bir ev yaptırmış. Tabi bu ev yaptırma sürecinde yalnız değilmiş. Eşi katkılarını eksik etmemiş. Zaten kadının evden çıkması pek uygun görünmeyen bir dönemde kadının gidip de inşaat ustalarıyla görüşmesi ne kadar hoş görünür o da size kalmış.

Şimdilerde 50 yaşında olan Gülşah Hanım, yıllarca yaptığı birikim ve sabrının karşılığı olarak huzur içinde yaşıyor.

Gülşah Hanım Şöyle der:
Siz her zaman iyi niyetli olun ve Allah'tan isteyin o kapıları açar. Ancak kaderinde yaşayacak olduğun bir zorluk varsa ondan kaçış yoktur. Yaşarsın. Yalnızca vazgeçme ve sabret. Zorluklar elbet geçer. Önemli olan zorluktan ders alarak kararlı bir şekilde çalışmak. Sen çalışıp çabalamazsan Allah sana havadan atacak değil ya. Elinden geleni yap ve tevekkeli Allah' a bırak.

0 yorum :

Yorum Gönder