Ergen Evladınızla İletişim Kurmak

Ergen Evladınızla İletişim Kurmak

Ergenlik çocuğunuzun hayatındaki en zor dönüm noktalarındandır. Çünkü bu dönemde doğru-yanlış kavramı oldukça karışır ve genellikle de hayattaki en büyük yanlışlar bu dönemde yapılır:
Çocuğunuzun bu dönemi atlatmasında ki en büyük görev size yani ebeveynlere düşüyor.

Çocuğunuzla arkadaş gibi olmalısınız,
Çünkü bu dönemde çocuklar genellikle kendilerini yalnız hissederler ve en büyük kalabalıklarda bile içlerine kapanabilirler. Bunun için ona çok yakın olmalısınız. Ancak şöyle hassas bir durumda d var ki asla yüzgöz olmamalısınız.

Çocuğunuz yalnızlığını gidermek ve sevildiğini hissetmek için popüler olabileceği ortamlara girmek ister. Bu yüzden de yeni ortamlar ve arkadaşlar edinmek ister.
Sık sık sizden izin istediğinde hemen her şeye "hayır!" demeyin. Sizin bu tutumunuz sizden uzaklaşmasına ve yalanlar söylemesine neden olur.
Bunun yerine istediği izinlere bir nebze olumlu bakarak yaacağı etkinliklere sizinde katılmanız.

Ergen evladınız her şeyin tadına bakmak ve her yanlışa batıp çıkmakta ısrar ediyorsa önce ona yanlışları anlatmalısınız.
Yanlışında bile bile ısrar ediyorsa bırakın. Çünkü o zaten yapacağı yanlışı yapacaktır. Ha siz bilmişsiniz ha bilmemişsiniz. Hem doğruyu yanlışı kendisi görmesi hayatta ileride atacağı adımlara da faydalı olacaktır  Zaten iletişim ve sosyal ağlar bu kadar çokken onu durdurmanız o istemediği sürece oldukça zordur.

Unuutmayın ki Elinizde tutmadığınız ergen sizin değildir.
Bu yüzden onu bir uydu gibi hep takip etmeniz ancak bunu ona sezdirip de onu bunaltmamnız çok önemlidir.

Çocuğunuza asla dayak atmayın.
Şiddet insanı belli bir süreden sonra arsız ve korkusuz hale getirir.
Hem çocuğunuz sizden soğur hem de korkusuz bir hal alır. Sizin için en çok endişeleneceği şey sizin sevginizi kaybetmeniz olmalıdır.

Çocuğunuz okuldan soğumuş ve artık okula gitmek istemiyorsa
önce onunla konuşmalısınız. Okula gitmek istememe sebebini öğrenmeye çalışmalısınız. Baktınız konuşmak fayda etmiyor bir de öğretmenleriyle konuşmalısınız. Birkaç gün devamsızlık yapmak istiyorsa bırakın. Zorlamayın zorladıkça okuldan daha da nefret edecektir.
Daha da olmazsa çocuğunuzun sınıfını değiştirin. Olmazsa okulunu değiştirmenizden fayda vardır.
Tüm bunlar da fayda etmiyorsa bir uzman desteği almalısınız.0 yorum :

Yorum Gönder