Evliliği Yürütmenin Yolları

Evliliği Yürütmenin Yolları

Evlilik denizde giden bir gemiye benzer. Kaptanı kadındır. Ne kadar ataerkil bir aile yapısı olsa da Türklerin erkek baştır kadın da boyun kadın nereye çevirirse erkek oraya bakar. Tüm bunlar yüzünden evdeki tüm denge kadına aittir.
Tüm bu büyük sorumluluklar kadına düşmüşken kadın da adımlarını çok iyi atmalıdır. Yoksa o gemi alaboraya uğrar ve evlilik müessesesi yok oluverir.

Bu evlilik gemisinin anahtarı sabırdır.
Birbirlerine sabredemeyen çiftler büyük kavgalar ederler ve evliliklerini yıpratırlar.
Yıpranan evliliklerde ne kadar sevgi hakim olsa da bir gün gelir çiftler birbirine saygısızlaşır ve saygısızlıkta sevgisizliği beraberinde getirir.

Evlilikte kadın dengeyi bulan taraf olmalıdır. Yaradılış itibariyle kadın zarif bir varlıktır ve evdeki her soğuk anı yumuşatmalıdır. Kadın erkek gibi kaba bir görüntüye bürünürse hem bu kadınsı bir görüntü vermez bu da eş ile aranın açılmasına sebep olur.

Unutmayın ki dünyanın en eğitilebilen varlıkları erkeklerdir.

Bu hayat mücadelesinde bazen evde huzur olsun diye kendinizden ödün vermelisiniz. Hep benim dediğim olsun derseniz zaten bir gün iş çığırından çıkmış bir hal alır. Bu yüzden ben kelimesini unutun ve yerine biz kelimesini getirin.

Eşinizin karakterini çok iyi tanıyın. Eğer siz inatlaşınca o da inatlaşıyorsa sakın inatlaşmaya kalkmayın. Saçma bir inat uğruna bile evliliğiniz bitebilir. Eşinizi gözlemleyin Hareketlerinize verdiği tepkilere bakın. O zaten sözle olmasa da davranışlarıyla sizden beklentilerini belirtecektir.
Eşinizin karakterine göre davranmaya bakın. Tüm erkekleri tek bir kalıba sokmak illaki olacak iş değildir. Herkesin yaşantısı ve algısı farklıdır. Önemli olan duruma göre nasıl davranmak gerektiğini bilmektir.

En kolay şey evliliği bitirmektir. Zor olan mücadeledir.

Eşinizle ilgili şikayetleriniz var ve artık dayanamıyorum diyorsanız ancak ne yapacağınızı bir türlü bilemiyorsanız. Size tavsiyemiz temiz bir sayfa açın sayfayı ikiye bölün bir tarafına eşinizin iyi taraflarını diğer tarafına ise kötü taraflarını yazın. Ancak öfke ve kininizi bir kenara bırakın bu işlemi yaparken. Bu size evliliğe bakış açınızı objektif olarak gösterecektir.

Unutmayın ki hayat bir sınav ve evlilik de bu sınavın en önemli sorusu. 
Allah çözümünde hepimize kolaylık nasip etsin.

0 yorum :

Yorum Gönder