Baba Olacaklara 8 Müthiş Tavsiye


Baba, çocuk açısından bakıldığında bir süper kahraman niteliği taşır ve çocuk ömrü boyunca babasını bu gözle görmek ister. Ancak çocuğa karşı nasıl bir tavır sergilenmeli? İşte cevaplar:


  1. Öncelikle, çocuğun maddi değil manevi ihtiyaçları karşılayın. Sizin onu sevdiğinizi ve ona güvendiğinizi bilmesini sağlayın. 
  2. Çocuğun baba ile kurduğu ilişki çocuğun kişiliğini etkileyecektir. Bu yüzden çocuğa uçurtma almak yerine uçurtmayı birlikte uçurun.
  3. Kız çocuklarında ise karşı cinse ilişkin duygu ve düşüncelerin oluşmasını sağlayan model babadır. Bu yüzden ailesine karşı sadakatsiz bir baba rolü üstlenen ebeveyn, ileride kızının eşine güvenmeyen ve sürekli şüphe içinde olmasını sağlayan bir ilk neden olacaktır.
  4. Baba, kendi dönemindeki babalık rolüyle şuankini karıştırmamalı ve yeniliklere tamamen kapalı bir baba rolü üstlenmemelidir.
  5. Önemli olan çocukla aynı yerde bulunmak değil onunla bir şeyler paylaşmaktır.
  6. Baba, korkunç bir varlık gibi kendini göstermekten kaçınmalıdır.
  7. Özellikle erkek çocukları babalarını rol model alırlar ve sizdeki davranışları ister istemez bilinçaltına yerleştirirler ve çocuğunuz bir ebeveyn olduğunda sizdeki davranışların yansımasını onlarda görmeniz mümkündür.
  8. Nasıl bir evlat istiyorsanız öncelikle öyle bir evlat olmalısınız. 
Biz insana ana ve babasına en güzel bir biçimde davranmasını emrettik.
                                                                           (Ankebut Suresi, 8. ayet)

0 yorum :

Yorum Gönder