Bebeğinizle İlk Tanışma

Bebeğinizle İlk Tanışma Resim-1

Doğum anını tam 280 gün bekleriz. Gün geçtikçe hem heyecan artar hem de zorluk. 
İlk kez doğum yapan bir anne ne yaşayacağını önceden bilemediği için yaşadığı her an  onun için unutulmaz bir anı değerindedir. 

İlk Bebek ilk Duygular

   Doğumdan kurtuldunuz ve 9 ayın sonunda o minicik ellerle buluşmanın heyecanıyla dolusunuz. Bir yandan hayatınıza girmekte olan yeni bir birey ve bir yandan da size tamamiyle muhtaç minik bir varlığa duyulan şefkatle hayatınızda yaşayabileceğiniz en güzel duygularla yavrunuza bakıyorsunuz. Belki aklınızdan bu benim mi diye geçebilir. 

   Bebeğinizi kucağınıza aldığınızda onunla ilk ten temasınızda mutluluğunuz ve nedeni bellisiz bir duygusallık kaplayabilir her yanınızı. Ama mutlu olun bunun adı: "Annelik."
  
   Bebeğinizin karnını doyurma vakti geldi... Eğer bebeğiniz iştahlı ise ne mutlu size. ancak pek de iştahlı değilse zorlu günler sizi bekliyor. 

   Lohusalık Sendromu

   Bazı anneler doğumdan hemen sonra değişen hormonları ve doğumun verdiği yorgunlukla bebeğe karşı hissizlik, soğukluk ve uzaklaşma isteği hissedebilir. Böyle bir durumda yapılması gereken kendisine telkin vermesidir. Anne şunu unutmamalıdır. "Bebeği kendisine muhtaç acız ve ufacık bir canlı ve şuan ne kadar uyuyup emmekten başka hiç bir şey yapmasa da kısa süre sonra oyunlar yapacak hatta anne! diye kucağınızdan ayrılmak istemeyecek.  

 Anne, bebeğinden uzaklaşmak istediğinde anneye biraz dinlenmek için zaman ayrılmalı ancak bebeğin anneden tamamen kopmasına asla izin verilmemelidir. Çünkü bebekler hafızaları zayıf canlılardır ve annesinin kokusunu unutup kendisine bakan kişiyi annesi sanabilir ve annesine gitmek hatta annesini emmek istemeyebilir. 

   Bebeğinizi sevin, okşayın. Gözleri kapalı dahi olsa o bunu hisseder.

Siz bebeğinizle yakın oldukça hormon salgılanması artacak ve sütünüzde artış olacaktır. Böylece bebeğiniz daha iyi doyacak ve uyku süresi daha uzun olacaktır. Sizde bebeğiniz uyuduğunda daha uzun dinlenebilirsiniz 

   İnsana da ana babasına iyi davranmasını emrettik. Annesi onu her gün biraz daha güçsüz düşerek karnında taşımıştır. Onun sütten kesilmesi de iki yıl içinde olur. (işte onun için) insana şöyle emrettik: "Bana ve ana babana şükret! dönüş ancak banadır."
                                                                                             (Lokman Suresi, 14. Ayet)

0 yorum :

Yorum Gönder