Bilmek Zorunda Mıyız?  İnsan doğduğunda içi boş bir bilgi deposudur. Zamanla dolmayı, keşfetmeyi ve gelişmeyi bekler. İnsanın ilk refleksleri bile bunun için geliştirilmiştir. Bedenimizin her bir hücresinde hayatımızı idame ettirecek bilgi merkezleri bulunur. Tüm vücut bu sayede yaşamını devam ettirir ve vücutta beyne bağlıdır. Beyin devamlı sorgulamak ister. 

   Ne? Kim? Nasıl?..
   Sizce insan neden bilgiye bu kadar aç?
   
   Çünkü dünyaya geliş amacı budur insanın. Tanımak ve bilmek için gelmiştir.
Düşünün içi boş bir odaya geldiniz. aklınıza ilk gelen soru ne olurdu?
Ben buraya neden geldim derdiniz ilk olarak.

Peki siz bu dünyaya neden geldiniz?

   Yemek, içmek ve kişisel ihtiyaçları karşılamak için mi?

Ne diyor yaradan:

Biz gök ile yeri ve aralarındaki şeyleri boş bir eğlence için yaratmadık. Eğer bir eğlence edinmek isteseydik elbette onu katımızdan edinirdik. Yapacak olsaydık öyle yapardık. (Enbiya,16-17)

Ben cinleri ve insanları ancak bana ibadet etsinler diye yarattım. (Zariyat, 56)

... Ne kadar az düşünüyorsunuz. (Mumin, 58)

Onlar iman etmiş ve kalpleri Allah'ın zikriyle yatışmış olanlardır. Evet iyi bilin ki kalpler Allah'ın zikriyle yatışır. (Ra'd,28)

İşte Allah insanı bilmek için yaratmıştır. Allah'ın zatını bilmektir amaç ki bunda Allah'ın bir menfaati söz konusu olamaz.  Doğum, gelişim, ergenlik, erginlik ve yaşlılık. İnsan tüm bu süreçlerden Allah'ı farklı hallerde tanımak için geçer ki manevi huzura kavuşsun. Evet bilmek zorundayız çünkü İnsan ancak Allah'ı bilerek huzura kavuşur.


   

0 yorum :

Yorum Gönder