Çocuklar Aşık Olur Mu?  Aşk, kişiden kişiye değişen bir kavramdır. Yani bir kişi aşka nasıl bir mana yüklediyse o onun için aşk kategorisinde yer alır. Çocukların da aşık oldum dedikleri kavramın ne olduğuna bakılmalıdır. Örneğin bir çocuğa aşkın tanımı ve ne anlama geldiği sorulduğunda şu cevapları vermiştir: Evlenmek, düğünde oynamak, arkadaşını çok sevmek gibi yanıtlar vermiştir.
   Bu yüzden çocuğunuzdan aşk kelimesini duyduğunuzda çok endişelenmeniz gereken bir durum yoktur. Çünkü çocuk aşkı cinsellikle bağdaştıramayacaktır.

   Çevre faktörü bunda çok önemlidir. İzlenilen televizyon dizilerindeki örnek alınan kişiler ve onlar gibi davranınca büyüdüğünü zannetme hissi çocukları bu tarz davranışlara yönlendirir. Bu yüzden televizyon, çocuğun ruh sağlığı açısından çok zararlı bir araçtır.

Ne Yapmalı?

  • Çocuğun aşk ifadesinin geçici olduğu bilinmelidir ve çok üstelenmemelidir. 
  • Bazen çocuk, aşık olduğu kişiye sıkabilir bu durumda çocuğu iyi gözlemlemek ve dikkat etmek gerekir.
  • Çocuğun "aşık oldum" cümlesiyle neyi kastettiğini çözmek gerekir ve "sen o arkadaşını diğerlerinden daha çok sevdiğin için bunu söylüyor olmalısın" diyip çocuğu rahatlatmak gerekir.
Ey Rabbimiz, Bizi sana boyun eğenlerden kıl, neslimizden de sana itaat eden bir ümmet çıkar, bize ibadet usullerini göster, tevbemizi kabul et; zira, tevbeleri çokça kabul eden, çok merhametli olan ancak sensin." (Bakara: 128)

0 yorum :

Yorum Gönder