Dost Olmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler
   Dost diyip küçümsememek gerek. Öyle anlar gelir ki bazı huylarını görmezden geldiğiniz insanlar hayatınıza yön verir olur ki onlar da yanlış yön verir ve hayatınız kararma aşamasına girer. Bu yüzden hayatınıza aldığınız kişilere çok dikkat etmelisiniz.

   Negatif enerjili insanlardan uzak durmalısınız.

   Öncelikle tanıştığınız insanın öyle bir enerjisi olmalı ki size hayatı sevdirmeli.
Sürekli karamsar ve umutsuz bir insan hem sizi hayattan soğutur hem de tembelleşmenizi sağlar. Bilinçaltınıza öyle mesajlar yayar ki en sıradan konular bile size sıkıcı ve kaçınası gelir.

  Ortak yönleriniz olmalı.

  Ne demiş Peygamber Efendimiz(SAS), "Kişi dostunun dini üzeredir. Öyleyse her biriniz kiminle dostluk kuracağına dikkat etsin. (Tırmizi,Zühd,45)
Sizinle aynı dilden konuşmayan ve size sürekli karşı olan biriyle nasıl konuşabilirsiniz ki? Ya onunla tartışacaksınız ya da dediklerini tastikleyeceksiniz. Zaten sürekli tartışığınız bir insanla da dostluk kurmanız pek mümkün olmaz. Er ya da geç kopuş noktasına gelirsiniz. Bu yüzden ortak fikirler çok önemli. Karşı taraf sosyal çevre olarak size ne kadar cazip gelse de emin olun bir gün bunaltacak ya da sizi kendi dünyasına öyle çekecek ki kendi karakteriniz diye bir şey kalmayacak. Siz tamamen o kişi oluvereceksiniz.

   Dürüstlük çok önemli.

  Ufak bir yalanını dahi gördüğünüzde sakın o anı unutmayın. Çünkü o kişi yalan söyleme kapasitesine sahip olduğunu size ufak ip uçlarıyla göstermiş bulunacak. Şöyle ki yalancı insan uçurumlu yolu size düz yol gösterir.

  Egoist insanlardan uzak durmalısınız.
   
  Egoist insanlar dinlemekten çok anlatmayı seven, sürekli övülmeyi ve kendini övmeyi isteyen kişilerdir. Böyle kişiler sizi en ufak bir çıkarda zaten satacaktır. Bunun için biri sürekli kendini anlatıp karşı tarafı suçlarcasına konuşuyorsa bu kişi ya çok kincidir ya çok egoist ya da maalesef ki her ikisidir.

  Mesafe Önemli

Bir kişiyle ne kadar candan ve yakın olsanız da mutlaka ufak bir mesafe dahi olsa bırakmalısınız.
Yine Peygamber Efendimiz(SAS) den örnek verelim:

  Sevdiğini ölçülü sev belki bir gün düşmanın olabilir, Kızdığına da ölçülü kız belki bir gün dostun olabilir. (Ebu Hureyre)

Atalarımızı da bu konuda anmak gerek ki onlar şunu der: Fazla muhabbet tez ayrılık getirir.

0 yorum :

Yorum Gönder