Eyvah! Sütüm Yetmiyor


   Yeni doğum yapan annelerin en büyük kaygılarından bir tanesi çocuğa yetebilme duygusudur ve bu duyguyla işe sütün miktarı girer. Bebek, yeni doğan haliyle sürekli emmek isteyebilir. Bebeğin bu isteği aile tarafından "annesi bu çocuğu doyuramıyor" olarak algılanabilir ve bunu "en iyisi mama verelim de çocuk doysun" şeklinde aktarabilirler. Yanlış!

   Çünkü yeni doğan bebeğin o ilk süte çok ihtiyacı vardır.

Ne yapmalı?

Yeni doğan bebeğimizi takip etmeliyiz. 1 tam günde 7 defa altını kirleten bir yeni doğan zaten doyuyor demektir. Telaşlanmamalı.

 Yeni doğan bebek zaten midesinin hacmi gereği 1 yemek kaşığı sütle bile doyar. Siz emzirdikçe sütünüz artacaktır.

  Doktorunuz önermeden mama vermeyin ve şüphelerinizi mutlaka doktora danışın. Çevreden duyduğunuz ve kulaktan dolma laflarla asla hareket etmeyin.

  Bol Su Şart!

Suyun %80'i süte çevrilir. Bu yüzden bol su içmelisiniz ki bolca sütünüz olsun.

 Öğün Atlamayın

"Çok kilo aldım" diyip kesinlikle öğün atlamayın. Öğün atlamak sütünüzü azaltacaktır.

-Emzirmeyi tamamlamak isteyenler için- Anneler çocuklarını tam iki yıl emzirirler. Onların (annelerin) yiyeceği, giyeceği, örfe uygun olarak babaya aittir. Hiç bir kimseye gücünün üstünde bir yük ve sorumluluk teklif edilmez. -hiç bir anne ve hiç bir baba çocuğu sebebiyle zarara uğratılmasın. (Baba ölmüşse) mirasçıdan aynı şeyden sorumludur. Eğer (anne ve baba) kendi aralarında danışıp anlaşarak (iki yıl dolmadan) çocuğu sütten kesmek isterlerse onlara günah yoktur. Eğer çocuklarınızı bir süt anneye emzirtmek isterseniz örfe uygun olarak vereceğiniz ücreti güzelce ödediğiniz taktirde size bir günah yoktur. Allah'a karşı gelmekten sakının ve bilin ki Allah yapmakta olduklarınızı hakkıyla görendir.
                                                                                  (Bakara Suresi, 233. Ayet)
                                                                                 
  
  

  

0 yorum :

Yorum Gönder