İkiz Çocuğa Nasıl Davranmalı?


   İkiz çocuk sahibi olmak hem insanların hayretle baktığı hem de çok hoş bir deneyimdir.
İkiz çocuklara sanki aynı birey gibi davranılır ve aynı giysiler giydirilmeye çalışılır hatta birbirini çağrıştıran isimler verilir.

   Peki sizce bu ne kadar doğru?

Onlar birer farklı bireydir. Ne kadar benzeseler de duyguları, düşünceleri ve hisleri birbirinden farklıdır. Öncelikle bir ebeveyn olarak bunu kavramalıyız. Aksi taktirde onlara tek bir insan muamelesi yaparız ve bir diğerinin hislerini köreltmiş hatta ileri de farkındalık depresyonuna girmesine sebep olabiliriz.

   İkiz anne babası olmak hem zor hem de özel bir durumdur. tabi ki bu zorluğu ikizler konusunda bilinçlenerek aşabiliriz.

  Ne Yapmalı?

  • Onlara birbirini çağrıştırmayan isim vermelisiniz. Seda-Sena yerine bırakın biri Aslı diğeri Cemre olsun.
  • Kıyafet düzenini birbiriyle karıştırmayın. Farklı dolap ve yerlere koyun ki çocuk bunu anladığında kendisinin bir birey olduğunu iyice kavrasın.
  • Onlara ikizler demeyin. Kendi isimleriyle hitap edin. Hatta diğer aile üyelerine de bu şekilde davranmalarını rica edin.
  • Çocukları paylaşmayın. Bir çocuk hep annede diğeri hep babada durmasın. Çünkü her ikisinin de anne ve baba sevgisine ihtiyacı vardır. Bunu unutmayın.
  • Eşitlik sağlayacağım derken aynılaştırmayın. Örneğin aynı oyuncakları almayın. Farklı oyuncakları ve farklı düzenleri olsun.
  • Ödül veya ceza konusunda da aynı cezaları ya da aynı ödülleri vermeyin. Çünkü onlar farklı birer birey biri daha duygusalken diğeri daha hırçın olabilir..
  • Okul döneminde ikizler birbirinden ayrılmak istemeyebilir. Bu çok doğal bir durumdur. Ancak bu çocukların sosyal çevreyle uyumlu yaşamasının ilk adımı okuldur. Bu yüzden okulda bu çocukları aynı sınıfa verirseniz onlar zaten birbirlerine yettikleri için arkadaş bulmalarına gerek kalmayacak hatta belki de okul bitene kadar farklı kişilerle muhatap olmayacaklardır. Okula yollayacağınız zaman ikizlerin farklı sınıflarda olmasına özen gösterin.

0 yorum :

Yorum Gönder