Kardeş Kıskançlığı


   Sevginin olduğu her yerde kıskançlık vardır. Öncelikle bunu unutmamamız gerekir.
Kardeş kıskançlığı sadece çocukluk döneminde değil hayatın her döneminde gerçekleşebilecek bir olgudur.
  Yeni bir kardeşi olan çocuk gün içerisinde kırılgan ve sinirli tavırlar gösterebilir. Hatta dikkatinizi kendi tarafına çekmek için sürekli hasta gibi davranabilir. Size bu durumda en büyük görev düşüyor.
   Bazı çocuklar kıskançlık duygularını bastırırlar ve kardeşlerine karşı fazlaca ilgi gösterme eğilimde olurlar. Bunun sebebi aile tarafından tepki görme korkusudur. Anne ve babaya sık sık kendisini sevip sevmediklerini sorar. Eskiden sadece merak edip sorduğu şeyleri şimdilerde yalnızca kendisiyle ilgilenilsin diye sormaya başlayabilir.

   Ne Yapmalı?

  • Sevginizin eşit olduğu göstermek yerine, her çocuğu birbirinden ayrı olarak, özel bir sevgi duyduğunuzu göstermeniz daha doğrudur. 
  • Çocuğa "sen artık ablasın/abisin büyüdün" diyerek çocuğun yaşından fazla olgunluk göstermesini beklemek yanlıştır. Bu durum çocuğa gereğinden fazla sorumluluk yüklenmesine sebep olacaktır. Çocuk görev olarak herhangi bir şey yapmasa da nasıl davranması konusunda kararsız kalacak hatta kimlik bunalımı yaşayacaktır.
  • Kardeş henüz eve gelmeden önce bu durum çocuğa uygun bir dille anlatılmalıdır ki çocuk olacaklara önceden hazırlıklı olsun.
  • Kıskanan çocukla mümkün olduğunda nitelikli zaman geçirmek gerekir. 
  • Anne küçük çocuğu severken babanın da büyük çocukla ilgilenmesi kıskanan çocuğun "sevilmiyorum" düşüncesini sıfıra indirecektir.
  • Çocuk, kardeşinin canını yaktıysa aşırı tepki göstermekten kaçınılması gerekiyor.
  • 5 yaşına kadar çocuklar kardeşine zarar verip vermediğini kavrayamadığı için iki kardeşi yalnız bırakmaktan kaçınmak gerekir.
“Hiçbir anne baba, çocuğuna güzel terbiyeden daha üstün bir bağışta bulunamaz.”(Tirmizî, Birr 33.)

0 yorum :

Yorum Gönder