Özgüvenli Çocuk Nasıl Yetiştirilir?


   Şu yaşlarda yaşadığımız birçok problemin ana kaynağı aslında çocukluktan bilinçaltımıza yer eden bazı mesajlardır. Bu mesajlardan bir tanesi de "sen yapabilirsin" dir. Bu bilinçaltı oluşumu doğduğumuzdan itibaren oluşur. Özellikle çocukluk dönemi bunun için çok önemli bir zaman dilimidir. Bu yüzden biz de çocuklarımızı kendine güvenen bir birey olacak şekilde yetiştirmek istiyorsak şimdiden çalışmalara başlamalıyız.

Öncelikle özgüven eksikliği neden olur buna bakalım.

   Aşırı korumacı ve himayeci davranan ailelerin çocukları bir zamandan sonra tamamen aileye bağımlı ve kendi başına hiç bir işi başaramayan insanlar oluverirler. Çocuğa sorumluluk yüklenmemiş olduğu için çocuk, görev kaygısı ile tanışmamış ve bu problemle beyni savaşmaya ya da üstesinden gelebilmeye alışık değildir.
Çocuğun kendine güvenini azaltan bir diğer etken de mükemmelliyetçi aile yapısıdır. Çocuk ne yaparsa aile hep daha iyisini istediği için çocuk, bir süreden sonra "Ne yaparsam yapayım ben başarısız bir insanım" cümlesini aklına yer ettirecek ve bundan sonraki atacağı her adımda "Ben yapamam" diye yola çıkacaktır.

Başaramayacağına inanan insan sizce ne kadar başarılı olabilir ki?

   Düşünün bir bardak su elinizde ve siz bu suyu dökeceğinize inanıyorsunuz. Hiç bir sağlık ve fiziki probleminiz olmasa bile o kaygıdan dolayı zaten eliniz titreyecek ve su dökülecektir.

Özgüven Nedir?

   Kişinin kendisine ilişkin düşünceleri (Zekiyim her şeyi başarırım.), Bu düşüncelerin yol açtığı duyguları (umutsuzluk, gurur, utanç), ve buygu ve düşüncelerin yaşamına yansıma haline geldiği davranışlardır (çekingenlik, korkaklık, inatçılık vs.)

Peki Ne yapmalı?


  • Çocuğunuzun sizin için ne kadar önemli olduğunu ona hissettiriin.
  • özgüven problemi gördüğünüzde harekete geçin.
  • Kimse ile kıyaslamayın.
  • Yapacağı işler konusunda cesaret verin.
  • Birlikte kaliteli vakit geçirin -Aynı ortamda bulunmak değil bir şeyler paylaşmaktır öneli olan-
  • Sorumluluk yükleyin.
Rutherfort diyor ki; “Tembelliğin ilacı çalışmaktır, bencilliğin ilacı fedakârlıktır, imansızlığın ilacı Allah’ın emirlerine itaattir, çekingenliğin ilacı korkulan şeye cepheden bakmaktır.”

0 yorum :

Yorum Gönder