Sınav Kaygısına Derin Çözüm
   İnsanın psikolojisini en çok bozan şey içte kalan ve insanı yaralayan duygulardır. Bu duygular öyle bir hal alır ki düşündükçe kalbi cızlatmaya başlar ve içten içe zarar verir. Zamanla kronik mutlusuzluk halini alır ve kişi depresif bir ruh haline bürünür. Bunun içindir ki insan öncelikle temizliğe içten başlamalıdır.

  Kalp Nasıl Temizlenir?

Kalp öyle bir organdır ki tüm vücut onun sayesinde çalışır ve odak merkezi kalptir. Ancak kalp insanoğluna yalnızca organlarını çalıştırsın ve zamanı geldiğinde dursun diye verilmemiştir. Maneviyatta tüm hisleri orada hissederiz ve en çok orası zedelenir. Bunun için ki öncelikle kalpte kalan o derin his ve duyguları temizlemeliyiz. 

  Çaresizlik Duygusu

İnsanı en çok yaralayan duygulardandır. Bazen öyle zamanlar gelir ki bir gün hatta birkaç saat hiç bitmeyecek zannedersin. Örneğin sınava giren gençlerin tüm yıl sınav kaygısıyla yaşayıp sınav sonrasını düşünemedikleri gibi. Aslında sıradan bir gün gibi o günde vaktini doldurunca bitecek ama insan kendisini öyle bir hale getiriyor ve zihninde öyle büyütüyor ki o zaman hiç gelmeden o zamanın kaygısıyla psikolojik problemler yaşayıp hatta ilaç kullanır hale geliyor.

   Düşünsenize birine çok güveniyorsunuz ve tüm problemlerinizi onun çözeceğinden eminsiniz. Hiç bu kadar sıkıntıya girer miydiniz?

Aslında tüm bu şeyin çözümü bir tane ve biz bunu aslında çok iyi bilmemize rağmen hep gözardı ediyoruz.

Ne diyor yaradan: Artık Müminler yalnızca Allah'a tevekkül etmelidir. (Al-i İmran Suresi,122)

Eğer azmedersen artık Allah'a tevekkül et. Şüphesiz Allah tevekkül edenleri sever. (Al-i İmran Suresi,159)

Müminler ancak o kimselerdir ki Allah anıldığı zaman yürekleri ürperir. Onun ayetleri okunduğunda imanlarını arttırır ve yalnızca Rablerine tevekkül ederler. (Enfal Suresi,2)

İnsan tüm bu gerçekleri bilerek hiçbir konuda kaygıya düşmemeli. . O kuş ki ne eker ne biçer. Uçan kuşun rızkını tayin eden yaradan seni mi unutacak sanırsın?


0 yorum :

Yorum Gönder