Televizyonun Çocuklara Zararları


   Çocuklarımız bazen bizi çok yorduğunda biraz olsun kafa dinlemek için televizyonu acil yardım aracı olarak kullanıyoruz ve çocuklarımızı çizgi film, reklam vs... ile ekranın karşısına kilitliyoruz. Ancak bu yaptığımız oldukça yanlış çünkü özellikle 0-2 yaş bebekler için televizyon oldukça zararlı bir araç.

Televizyonun Zararları

Otizm
Dikkat eksikliği
Dil gelişim bozukluğu
Hiperaktivite Bozukluğu
Uyku problemleri

  Yukarıda sayılan tüm bu zararlar çocuğumuzun beyin ve fizik gelişimini olumsuz yönde etkiler ve ileriki yaşlarında kalıcı hasarlara neden olur. bu yüzden özellikle 0-2 yaş çocukları televizyondan uzak tutmalı. Uzmanlar televizyonun çocuklar üzerindeki etkisini test etmek üzere televizyon izleyen ve izlemeyen çocuklara resim yaptırırlar ve televizyon izlemeyen çocukların çizimleri gayet sade ve düzgünken televizyon izleyenlerinki karışık ve korkunç bir görüntüye sahiptir.

Televizyondan Uzaklaştırmanın Yolları

  Çocuğunuzla oyunlar oynamaya çalışın. Zaten çocuklar hem çok çabuk konsantre olan hem de konsantresi hemen dağılan canlılardır. Onun dikkatini başka yöne çekmek pek de zor değildir.

  Oyuncaklarını iki kısma ayırın ve bir hafta birini bir hafta diğerini verin. Böylelikle çocuk oyuncaklarından sıkıldığında diğer oyuncaklarıyla yeni gibi oynayacaktır.

  Çocuğunuza spor yaptırın. Hem çocuğunuz yorulacak ve uyku süresi daha uzun olacak hem de gelişimi daha sağlıklı olacaktır.

 Televizyonunuza sadece sizin ve eşinizin bildiği bir şifre koymanız ve eşiniz eve gelene kadar televizyonun hiç açılmaması bu uzaklaştırma işlemini oldukça kolaylaştıracaktır.

Unutmayın ki gelecek nesillerin geleceğe hoş eserler bırakması bizlerin elinde. Kolay gelsin.


0 yorum :

Yorum Gönder